Poslední novinky

 • Otevření kostela sv. Martina v Klatovech na Hůrce

  Spolek Omnium zpřístupní v rámci aktivit Monumenta VIVA kostel sv. Martina v Klatovech na Hůrce, který je dlouhodobě uzavřen. Otevření je naplánováno na neděli 29.4.2018 od 11.00 do 17.00. 

   

  Kostel sv. Martina na Hůrce

  Postaven na počátku 13. století na západním svahu kopce Hůrka jako farní kostel obce Beňovy. Obec Beňovy je jednou z nejstarších obcí na Klatovsku a byla založena dříve než Klatovy. Tehdy byl gotický a hrazený (zbytky hrazení a příkopu jsou na západní a severní straně). V letech 1735 - 1748 byl přestavěn v jednoduchém barokním slohu.

  Více

 • Unikátní mauzoleum rodiny Dittrich v Krásné Lípě snad unikne zkáze

  Cesta k záchraně unikátního mauzolea průmyslníka Carla Dittricha (1853 – 1918) v Krásné Lípě se otevřela symbolicky v pondělí 16. dubna v 10.30 hod, v předvečer stého jubilea úmrtí této mezinárodně významné osobnosti. Přímo v ruinách hrobky předá zástupce Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových vzácnou stavbu do majetku spolku Omnium. Ten se zaměřuje na péči o památky v ČR a hodlá bezprostředně zamezit dalšímu chátrání.

   

  Více

 • Workcamp Omnium - Krnovsko a Osoblažsko skončil

  Účastníci prvního letošního workcampu spolku Omnium vydolovali ze zelené džungle zdevastovaný hřbitov na Krnovsku v Krásných Loučkách. Všem se na konci objevil původní, romantický hřbitov s výhledem přímo na poutní místo Cvilín nad Krnovem. Objevily se náhrobky, které byly sražené a zarostlé vrstvou trávy a náletů.

   

  Více

 • Výstava Má vlast cestami proměn 2018

  Zapomenuté, rozbité a zničené … a proměněné  

  Výstava Má vlast cestami proměn vypráví o snaze lidí přetvořit své okolí v krásnější místo.  Vypráví o lásce ke svému okolí, vlasti i naší historii.

  Zapomenuté, rozbité a zničené. Tak často končily velké i malé památky naší vlasti. Ale někdy, a v poslední době čím dál častěji, se objeví člověk nebo skupina lidí, kteří se rozhodnou současný stav změnit. Křížky u cest, kapličky, kostely, parky a hřbitovy, ale třeba i místa, kde si mohou hrát děti. Všude tam přichází s obnovou nový život.

  Více

 • První z letošního cyklu seminářů o propagaci kulturního dědictví

  V polovině března 2018 proběhl první z letošních seminářů věnovaných prezentaci moderních možností propagace kulturního dědictví, tentokrát v muzejních expozicích, galeriích nebo infocentrech.

  Odborným garantem tohoto semináře byla společnost AV Media.

  Více